Konec sezóny

"Sleduj ty barvy. To je paráda co? Proč jsou tak úchvatný?"

"To nám příroda chce vynahradit to co na nás teprve chystá. Takovej malej úplateček do foroty Harry."

"Jako co?"

"No, víš, teď je podzim. Všude spousta barev, listí na stromech hraje od stále ještě zelené, přes žlutou, až do rudé. Obloha ráno a večer nabízí dech beroucí obrazy. No... a potom přijde zima."

"Tak zimu už jsme zažili. Pamatuješ jak jsme v létě třikrát zmokli a pak večer když jsme dojížděli jaká byla kosa? Prostě se budeš muset jenom víc obléknout."

"No, víš, ono to nebude tak snadné Harry. To listí totiž v nejbližší době spadne na silnici."

"A...?"

"No a na to ty tvoje bačkory stavěný nejsou. Bude to kurevsky klouzat."

"To dáme. Pojedeš prostě jenom opatrně."

Líbí se mi jeho optimismus. Až je mi líto, že ho budu muset zchladit. "...a po listí přijdou plískanice, mráz a sníh a všude na silnicích bude sajrajt a břečka a to bude klouzat ještě víc, než to listí."

"Chceš mi snad říct, že když se zkazí počasí, tak že jezdit nebudeme? No tak to se nedá nic dělat. Ale věčně to přece trvat nebude. Vyjedeme hned další týden. Hned jak se počasí umoudří."

"Harry, já ale nemluvím o týdnu. Ani o dvou."

Zdálo se že nechápavě mrknul hlavní lampou.

"Mluvím o několika měsících Harry. Přichází zima a my budeme končit."

"Počkat. Chceš říct, že se neuvidíme několik měsíců? Že ta naše jízda končí?"

"Jo Harry. Přesně tohle chci říct. Několik měsíců.", některý věci nemohou trvat věčně. Hlavně ty skvělý nikdy netrvají věčně. Ono to dává smysl, protože kdyby trvaly věčně, nebyly by už tak skvělý. Přestali bychom si jich vážit. My lidi jsme tvor nevděčný.

"Neboj kámo, budeš hezky v teple, baterku ti napíchnou na udržovák, občas tě popostrčí aby sis nepřeležel gumy... Jo a taky tam dostaneš opěrku pro spolujezdce, vyhřívaný hefty a krásný kryt derby s lebkou."

Zdálo se, že ho moje úplatky moc nezajímají. "Několik měsíců?", lampy opět ztlumily svůj jas o pár stupňů. "Musí to být?"

"Musí Harry. Musí to být."

"Ale potom, až to hnusný počasí skončí se zase uvidíme nebo ne?"

"Harry, až skončí zima a začne jaro..., čeká nás hromada zábavy. Spousta kilometrů, mnoho nádherných míst a skvělých zážitků a lidí a výmolů a zatáček... Zase budeme na cestě od nikud nikam a budeme si to opravdu užívat!"

"Tak to beru Endy. Ty výmoly teda ne, ale ten zbytek beru. Je na co se těšit a to mi stačí."

"Jo Harry, těšit se na něco, to kolikrát opravdu stačí."

Povídky, Harry