Programování

Od ZX Spektrum, přes PC XT, AT. Od assembleru přes C, C++ až po C#. Od malých prográmků až po velká obchodní řešení. Od prvních pokusů s HTML až po webové aplikace na ASP.NET či Silverlight.

Oslněn genialitou zařízení se 48kb paměti a s chladičem který si co do velikosti nijak nezadal s podobnými umístěnými na průměrně velké trafostanici jsem někdy na konci minulého století (tuším že to byl rok 1987) začal pronikat do tajů assembleru ZX Spectrum+. Po té co mé bádání odnesla videoram a já ji musel pořídit za neuvěřitelných 100DM, věděl jsem, že tohle bude moje živobytí. Koketování s prvními XT, AT 286 přišlo záhy a ani tady se to neobešlo bez problémů. Vzpomínám si na to, jak při práci s Borland C++ editorem jsem neustále žehral na ty hrozné převody z decimální do hexa soustavy a rozhodl jsem se, že si napíšu rezidentní program na převod z deci do hexa v assembleru. Nějak jsem si tenkrát popletl adresy v paměti, nebo snad to byl pointer na pointer na pointer a přepsal jsem jinak prázdné místo v BIOSu které je určené pro heslo. Po té co se počítač najednou zrestartoval a chtěl po mě heslo do BIOSu počítače které jsem nikdy nezadal jsem musel použít kovový otvírák na pivo a vnořit se do nitra počítače kde jsem se modlil, aby tento zkrat baterie vyšel.

To byly pionýrské doby. První C++ programy, první databázové aplikace, BBS stanice (vzpomínám si že snad CHIP BBS měla dokonce 9 telefonních linek, takže se dalo chatovat :)), internet prostý html ale zato s gopherem.

Pak nastala doba, kdy jsem začal pracovat pro velké firmy, nikdy však softwarové, ale pouze a jen obchodní. Tam jsem měl mnoho příležitostí naučit se nové technologie, nové programovací jazyky apod. V tomhle kolotoči jsem si udělal i MCP (původně to měla být MCSE, ale nebyl čas), napsal mnoho podnikových řešení, ať už client server aplikace, nebo aplikace portálového typu v prostředí ASP, SharePoint Portal, následně pak ASP.NET, mezi tím jsem stihl i několik hodiny vyučovat v jedné počítačové škole.

Neexistuje snad technologie, do které bych při psaní různých aplikací, utilit a komponent nezabrousil. Od SQL Serveru, přes IIS, po pure SMTP komunikaci. Psal jsem vlastní protokoly, HTTP handlery, vlastní FTP, IRC klienty, psal jsem knihovny pro Exchange Server, psal jsem DTS komponenty (Pipelines) pro SQL Servery, psal jsem komunikace a datapuming pro IBM/AS400 systémy, psal jsem i pro ty malé mrchy Pocket PC. Obchodní řešení, komunikace, jinak nepodporované tiskové řešení pro PocketPC, vlastní PCL interpret, tabletové aplikace, WPF aplikace, Silverlight...

... krevety na másle, dušené, s tymiánem, na víně, pražené...a to je asi tak všechno.... :)