Alpy

Alpy (německy Alpen, francouzsky Alpes, rétorománsky Alps, italsky Alpi, slovinsky Alpe) jsou rozsáhlé evropské pohoří. Název „Alpy“ resp. francouzský a latinský název „Alpes“ pravděpodobně pochází z latinského albus (bílý) nebo altus (vysoký). Dalším možným vysvětlením je keltský výraz „alp“, který označuje vysoké pohoří. Podle Alp je pojmenováno pohoří Montes Alpes na přivrácené straně Měsíce.

Horstvo s názvem Alpy se nenachází jen na evropském kontinentě – existují také Australské Alpy, Novozélandské Alpy a Japonské Alpy. Evropské celé pohoří se táhne v šířce od 130 až 260 kilometrů a v délce kolem 1200 kilometrů celkem přes sedm států od francouzské Riviéry a pobřeží Středozemního moře na jihozápadě až k Vídni na východě. Zaujímá rozlohu kolem 180 000 km2. Řeka Rýn na švýcarsko-rakouských a švýcarsko-lichtenštejnských hranicích a přibližná spojnice Lichtenštejnska s italským městem Como vytyčují hranici mezi dvěma základními podcelky: Západními a Východními Alpami. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alpy)

Tags: Galerie

Co kdo řekl

 • „Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.”
  Henri Cartier-Bresson magnumphotos.com

   

 • „Věřím v rovnost pro všechny, kromě reportérů a fotografů.”
  Mahátma Gándhí wikipedia.org

   

 • „Pokud mám něco hodnotného vzkázat začátečníkům, bude to fakt, že ve fotografii neexistují zkratky.”
  Edward Weston edward-weston.com

   

 • "Byl jsem svědkem a tyto fotografie jsou mým svědectvím. Události které jsem zaznamenal by neměly být nikdy zapomenuty a nesmí se nikdy opakovat."
  James Nachtwey jamesnachtwey.com

   

 • „Světlo dělá fotografii. Osvojte si světlo. Obdivujte ho. Milujte ho. Ale nad to všechno, poznejte světlo. Poznejte ho jak nejvíc můžete a poznáte klíč k fotografii.”
  George Eastman britannica.com

   

 • "Jestli tvé fotografie nejsou dost dobré, pak jsi nebyl dost blízko."
  Robert Capa magnumphotos.com